Spotkania z filharmonią

Od lutego 2020 r. Fundacja „Nauka i Sztuka” prowadzi na terenie województwa mazowieckiego warsztaty edukacyjne dla dzieci w ramach projektu „Spotkania z filharmonią”. We współczesnym świecie zdominowanym przez media i kulturę masową potrzeba edukacji muzycznej jest szczególnie ważna. Dlatego w propozycji programów warsztatów mieści się bogata prezentacja instrumentów dętych i strunowych, śpiewu solowego, instrumentów tradycyjnych, duetów, utworów solowych i tańców pochodzących z różnych okresów, związanych z kulturą Warszawy i Mazowsza. 

Warsztaty mają charakter kameralny, co zmniejsza dystans pomiędzy wykonawcami a słuchaczami oraz umożliwia indywidualne podejście do grupy i włączenie do zabaw ruchowych i wokalnych.

Różnorodność emocji i nastrojów wpłynie na zainteresowania muzyczne i wrażliwość słuchaczy pozwoli rozwinąć wyobraźnię, nauczy koncentracji i wzbogaci edukację.

Przykładowe programy: 

Tanecznym krokiem po dawnej Warszawie 

Koncert z udziałem pary tancerzy, którzy poprowadzą nas do międzywojennej Warszawy w szalone

lata 20-te, gdy na parkietach stolicy obok eleganckich walców, pojawiły się tańce o rodowodzie amerykańskim, które szybko stały się królami wszelkich balów i zabaw tanecznych. Nasz program zbudowany jest wokół jednego z głośnych w owym czasie warszawskich kabaretów. Droga do niego prowadzi przez mroczne uliczki miasta, a towarzyszyć jej będą muzyczne przeboje przedwojennego kina, zabawne charlestony i namiętne tanga. W programie koncertu przewidziane są również zabawy ruchowe i nauka popularnego tańca lambeth walk.

Zabawa na Powiślu

Zapraszamy z muzyką na przedmieścia dawnej Warszawy prezentując niezwykły folklor tego miasta. Dziwna sprawa bo folklor wszystkim kojarzy się ze wsią. Na wsi mieszkają sami swoi. W mieście oprócz swoich, także przybysze z innych regionów innych miast, cudzoziemcy, czy też właśnie przybysze ze wsi. I ta niezwykła mieszanka kultur mozaika wpływów daje to zjawisko, które nazywamy folklorem miejskim. W programie umieścimy dawne piosenki, wyliczanki, muzyczne gry i zabawy dziecięce i młodzieżowe. To one opowiedzą o życiu w dawnej Warszawie, zaprowadzą na jarmark, na wesele, do kościoła

Poloneza czas zacząć

Polskie tańce, powszechnie uważane za nasz narodowy skarb, mają bogatą i długą historię, pozwalają poznać dawne zwyczaje, ubiory, styl życia. Są istotnym elementem tradycji, którą chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Z tego powodu zapraszamy do szlacheckiego dworku i na ludową zabawę. Zatańczymy, zagramy, wyklaszczemy poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Wśród prezentowanych obrazów tanecznych znajdą się kompozycje Chopina, Ogińskiego i fragmenty Wesela w Ojcowie z muzyką Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego pierwszego polskiego baletu narodowego. Mamy nadzieję, że bogate i oryginalne stroje, piękna muzyka i wspólna zabawa zachwyci również małych melomanów.

Warsztaty organizujemy w szkołach, domach kultury, kawiarniach czy salach parafialnych. 

Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami.